Prý jak jsme na tom s demokracií

Architekt Jože Plečnik navrhl v rámci bytu TGM na Hradě Erbovní síň v bývalé Bílé věži. Prostor sloužil významným jednáním a podepisováním smluv. Stěny nechal vyzdobit znaky zemí československé republiky a do centra místnosti umístil erbovní heslo nového státu, vyjadřující podstatnou část jeho zakladatelské ideje, mramorovou desku s nápisem „Obci starosti své osobní podrob“.

Jak se tato zakladatelská státní idea proměnila po roce 1990? Vidíme to třeba na demonstracích odporujících opatřením proti covidu-19. Velmi mě zaujal transparent jedné demonstrující s nápisem „Moje tělo, moje svoboda.“

Ještě jinak, Masarykovu demokracii založenou na obětavosti občanů pro nový stát nahradilo sobectví individuí, liberální demokracie, hlásající prioritu zájmů a potřeb ega před zájmy obce.

Vrcholem tohoto vývoje je fakt, že pojem liberální demokracie není obsažen v žádném státním dokumentu, je ale hájen mnoha stoupenci myšlenky bezbřehých práv bez povinností, včetně Ústavního soudu. Degradace masarykovského pojmu demokracie dosáhla svého vrcholu se všemi následky a důsledky pro stát i společnost.

P.s.: když se TGM dozvěděl, že Jože Plečnik, jako hradní architekt nedostává za svoji práci žádnou odměnu, nechal architektovi poslat do Slovinska větší částku peněz. Odměna se za jistý čas objevila zpět na účtě prezidentské kanceláře. Jože Plečnik považoval práci pro Hrad a TGM za velkou čest a privilegium

Příspěvek byl publikován v rubrice Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.