CZEXIT? MISSION IMPOSSIBLE

Dnes a denně slýchám řeči o CZEXITU. Jsem si téměř jist, že žádný Czexit nemůže být a ani nebude.

Předně platí věta, „Economy, stupid!“

Tu kdysi ve chvíli náhlého osvícení pronesl bývalý americký prezident, známý spíše jinými, než intelektuálními výkony.  Prostě jde jen o peníze v první řadě. Nejnověji schválené rozpočtové období EU je na léta 2021 – 2027, více v detailu ZDE:

https://www.komora.cz/eu-rozpocet-vicelety-financni-ramec-na-obdobi-2021-2027-a-fond-obnovy-tzv-next-generation-eu/

Velmi stručně řečeno, Česko z tohoto rámce dostane 950 miliard Kč, z toho 410 miliard formou výhodných úvěrů (bude-li chtít) a 540 miliard Kč formou grantů. Už dnes má s dobrou zprávou ohledně peněz Česku na obnovu a rozvoj po kovidu přicestovat do Prahy von der Leyenová.

Do doby, kdy bude Česká republika čistým příjemcem peněz z EU nehrozí, že by vedení země jen uvažovalo o vystoupení z EU. Stejně tak jiné země, které snad vystoupením vyhrožují (Polsko, Maďarsko). Ostatně malá země, ale ekonomicky podstatně hospodářsky i politicky stabilnější než Česko, myslím Švýcarsko, se svým nečlenstvím dostalo do podřízeného postavení vůči EU a nezbývá mu, než panáčkovat před Bruselem, jako cvičený pudl. Není Švýcarsku co závidět.

Ale to jsou jen naše vnitřní úvahy, nyní slezme dolů z Řípu. K rozpadu EU by mohlo dojít pouze v případě, že by k němu přispěly mezinárodní souvislosti. Nejvlivnější země EU, Německo a Francie, rozpad EU rozhodně podporovat nebudou, stejně tak parazitující pijavice z jihu Evropy, lenoši převážně ze zemí obývaných románskými národy. EU má jistě spoustu problémů a vymýšlí nesmysly, ale dokud z ní potečou peníze a v EU bude panovat, německo – francouzská dominance, se tato dvojka o stabilitu postará. Navíc budou obě země tlačit na posun k federalizaci. Nic na věci nezmění ani nadcházející volby v Německu. Budoucí kancléř Erwin Laschet sice po současných záplavách povídá něco o větším důrazu v boji s klimatickými změnami, ale rozumní lidé i v Německu vědí, že i když zastaví všechny uhelné elektrárny a odstaví i tu poslední jadernou, na evropském klimatu se nic nezmění, protože klima není ani německé, ani evropské, je globální. A dokud bude největším světovým špindírou v přepočtu na počet obyvatel USA a po nich ČLR, směšná evropská opatření k ničemu nepovedou, leda ke zničení zbytků evropského průmyslu.

Čína i Rusko si oslabení EU přeje, ne ale bankrot svých evropských zákazníků. USA si rozpad EU nepřejí vůbec, jim jde jen o to, aby se Evropa jednotně nezmohla vojensky.

Takže zvenčí, ani uvnitř rozpad EU nehrozí. A co od nás? Podle obsahu knihy, kterou právě vydal Andrej Babiš, „Sdílejte, než to zakážou,“ zde https://www.sdilejteneztozakazou.cz/?fbclid=IwAR0LeEom4tox7LZPE3GiKvq_sP0YMqIAOfPdIz6NFUIuA7H0DcBW6AgF1JI

hodlá Bocian kandidovat ještě jednou a ucházet se o jmenování premiérem na příští 4 roky. Tím jsou vyvráceny spekulace o jeho budoucnosti, protože pokud neudělá zásadní chybu, volby vyhraje a premiérem bude. Ještě mu sice vyhrožují, že jej zaženou k soudu za Čapí hnízdo, jenže on tu má v záloze Zemana, který škrtem pera tuto šarádu prokurátorů a policejních důstojníků na objednávku politické konkurence, eliminuje.

Samotné EU se Babiš věnuje v knize hlavně na začátku, kdy uvádí detaily o úspěšném jednání v tandemu s Orbánem proti povinným kvótám ilegálních migrantů na Radě EU. Potom ještě kritizuje pokusy Pirátů žalovat do Bruselu, souhlasit s totálním zavedením kvalifikované většiny na Radě a také jak hlasovali členové opozice dříve proti zájmům Česka. Volební program hodlá za ANO Babiš představit až začátkem září 2021. ANO bude poslední stranou, která to udělá. Teprve tam se dozvíme více, co plánuje ve vztahu k EU. Návrh odchodu z EU tam ale určitě nebude. Návrhy na reformu jistě. Souhlas s omezením práv Česka také určitě ne. Tak proč by Babiš navrhoval příští 4 roky vystoupení z EU, když do Česka bude padat déšť many v podobě eur? Nebude k tomu důvod, nehledě na to, že Bocian, jako pragmatik, ekonom a podnikatel ví, že vystoupení z EU by pro Česko byla hospodářská katastrofa. Takže jediná správná cesta v tomto směru je hledat další spojence a soustředěným tlakem spolu s nimi pracovat proti nejhorším přešlapům EU při současném maximálním využívání všech možných benefitů plynoucích z členství.

Příspěvek byl publikován v rubrice Politika se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.